Yeşilce, Ordu

Yeşilce Panoraması

Kardeşçe, Özgürce, Yeşilce…

Buz gibi su akan çeşmeleriyle, doğasıyla, insanıyla Karadeniz’in aykırı yerlerinden birisidir Yeşilce. Kadın ve çocuğun bölgenin geri kalanına nazaran daha ön planda olduğu bölgede dayanışma duygusu oldukça yüksektir.

Balkonumuzun manzarası

Birçok yaylası, güzlesi, mesire alanı bulunur. Gündüzleri gölgede üşür, güneşte yanarsınız. O nedenle de vücudu çok iyi kapatmak gerekir. Hiçbir krem fayda etmez yayla güneşine.

Kuzenlerimle sırtımızda onlarca kilo çantayla yaptığımız yürüyüşler, dere ve tepe geçişlerimiz, onlarca kilometre bisiklet sürmelerimizin her birini özlüyorum. Son birkaç yıl harici senede en az bir iki hafta zaman geçirirdim.

Yeşilce, yıllar süren şenliklere ev sahipliği yapmıştır. Bu şenlikler yaklaşık bir hafta kadar sürmektedir. Uçurtma ve resim yapma gibi çocuklara yönelik etkinlikler ile birlikte Vosvos Şenliklerine de ev sahipliği yapmıştır.

Vosvos Şenliği, 2017
Tahmini 1996 yılı, 2 yaşındayım

Yolu Karadeniz’e düşenlerin rotasına eklemesini önereceğim yerlerin başında geliyor Yeşilce. Eriçok Tepesi’ne tırmanabilir, Çukuralan Yaylası’nı ziyaret edebilirsiniz. Çambaşı Yaylası’nda et yemenizi ve hatta kış tatilinizi denk getirirseniz kayak yapmanızı mutlaka öneririm.

Eriçok Tepesi Zirvesi. Canon AE-1, Fujifilm Superia 400

Sizleri Çukuralan Yaylası yolu üzerinde yer alan bir çeşme başı fotoğrafı ile veda ediyorum. Biraz gözlerinizi kısarak bakarsanız Bir Zamanlar Anadolu’da filminden bazı sahneler gözünüzde canlanabilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir